Používáním webů společnosti DISKUS, spol.s r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam se používají soubory cookie. Více informací

Technické parametry sluchátek

Po-Pá 8:00-17:00 +420 227 030 252

Technické parametry sluchátek

Sluchátka se stala nedílnou součástí audiovizuální techniky a především s nástupem notebooků, SmartPhonů a tabletů se tato kategorie příslušenství dostala do užšího hledáčku široké veřejnosti. S rostoucím zájmem roste i portfolio a počet výrobců, které sluchátka nabízejí a ohromují nás všemožnými technickými parametry. Celý článek


Technických parametrů sluchátek, o kterých bychom měli mít představu, je několik.  Často jim, ale věnujeme přehnanou pozornost. Obecně se totiž nedá říct, že sluchátka s lepšími parametry budou hrát lépe než s těmi horšími. Proč tomu tak je ? Každý z nás je jiný, jinak vnímá hudbu, každému se líbí něco jiného. Jedni jsou s výsledným zvukem spokojeni, jiní raději sáhnou po jiném modelu.

Ovšem pro obecné srovnání kvality sluchátek je dobré vědět, čeho si máme u jednotlivých modelů všímat.
 

Frequency response – Frekvenční rozsah

Udává se v Hertzích (značka Hz) a násobné jednotce kiloHertz (značka kHz, kdy 1kHz=1000Hz). Lidský sluch je schopný zaznamenat zvuky v rozsahu 20Hz-20kHz. Tento rozsah se ale u každého člověka liší a navíc se s rostoucím věkem zmenšuje. Tento parametr tedy udává, jaký rozsah jsou sluchátka schopna reprodukovat. Tento údaj by se měl vždy udávat k nějaké hodnotě útlumu (v decibelech, jednotka dB), který určuje pokles hlasitosti na okrajích frekvenčního pásma, ideálně 3dB. U profesionálních sluchátek se setkáte i s frekvenčním rozsahem vztaženým k útlumu 10dB, což je již opravdu silný útlum a frekvence jsou v takto rozšířeném pásmu mnohdy neslyšitelné.
Ideálu se tedy přibližují sluchátka s rozsahem 20Hz-20kHz a s co nejmenším útlumem, což zajišťuje, že všechny tóny budou reprodukovány stejně hlasitě. Problémem je, že se frekvenční rozsah mnohdy udává bez odpovídající hodnoty útlumu a tím tato hodnota ztrácí na významu.

Impedance     

Udává se v Ohmech (značka Ω).Hodnota impedance má vliv na to, jak hlasitě budou sluchátka hrát při stejné hodnotě napětí na výstupu zvukového zdroje.  Laicky řečeno k jakému zdroji zvuku jsou vhodná. U zařízení, jako jsou SmartPhone, MP3 přehávače, notebooky, tedy zařízení s malým výstupním výkonem, nemusejí sluchátka s vyšší impedancí hrát dostatečně hlasitě.

Citlivost

Udává se v decibelech (dB). Vyjadřuje jaký akustický tlak (zkratka SPL – z anglického Sound Pressure Level ) vytvoří sluchátka v uchu. Tato hodnota se považuje za hodnotu akustického výkonu sluchátek a podstatně ovlivňuje jejich hlasitost. Zjednodušeně řečeno, čím vyšší hodnota tím lepší. Např. sluchátka s vysokou hodnotou citlivosti a nízkou impedancí budou vhodná pro MP3 přehrávače, jelikož tato zařízení mají obecně nízký výstupní výkon zvukového zařízení. Aby byla hodnota citlivosti relevantní, měla by se udávat s podmínkami měření, tj. hlavně velikostí budícího signálu (obvykle udávaného v mW). V praxi se setkáváme pouze s konstatováním, že sluchátka mají takovou nebo onakou citlivost.

Celkové harmonické zkreslení (zkratka THD – z anglického Total Harmonic Disortion)

Udává se v procentech a vyjadřuje, jaká část výstupního signálu neodpovídá originálu. Ve frekvenčním rozsahu od 100Hz do 2000Hz hodnoty zkreslení do 1% vůbec nezaznamenáme. Pod 100Hz se práh slyšitelnosti zkreslení dokonce zvyšuje asi na 10%. Hodnoty zkreslení u sluchátek jsou průměrem z reprodukovatelného frekvenčního rozsahu. Nutno podotknout, že u levnějších modelú sluchátek se vůbec tato hodnota neuvádí.

Jaké další parametry by nás měly zajímat ?

Určitě to bude hmotnost, obvykle udávaná v gramech. Lehčí sluchátka budou daleko pohodlnější, což oceníme zvláště na cestách. Dále nás bude zajímat délka přívodního kabelu a typ konektoru. Přece jen koupit si sluchátka a následně shánět redukci, protože moje zařízení má jiný typ konektoru, není to pravé.
Někteří výrobci, zvláště profesionálních modelů, se chlubí typem použitého kabelu, materiálem nebo pokovením konektoru, materiálem konstrukce sluchátek.
S rozvojem nových technologií a materiálů  se setkáváme např. s technologií potlačení šumu (NR), s ochranou nanovrstvou proti vlhkosti, která ochrání sluchátka v dešti, když si náhodou zapomenete deštník.

Jednu věc ale z žádného parametru nevyčtete. A tou je, jak vám budou sluchátka sedět na hlavě.

Jelikož celá řada sluchátek obsahuje i mikrofon (mluvíme o headsetech), je potřeba se zde alespoň okrajově zmínit o technických parametrech mikrofonů.
 

Jaké technické parametry najdeme u mikrofonů?

Frequency response – Frekvenční rozsah

Je to obdobné jako u sluchátek jen s tím rozdílem, že frekvenční rozsah u mikrofonu určuje, jaké frekvence je schopen zaznamenat. Na rozdíl od sluchátek, alespoň pro mluvené slovo, není potřeba žádný extrémní rozsah, ale bohatě stačí 100Hz-10kHz.

Impedance

Stejně jako impedance sluchátek se udává v jednotkách Ohm. Její hodnota je důležitá pro připojení mikrofonu k zesilovači. Při dostatečně vysoké impedanci není nutné signál zesilovat v předzesilovači. To však sebou nese vyšší náchylnost k elektromagnetickému rušení. To je případ mikrofonů a i zde se proto uplatňují technologie na potlačení šumu.

Citlivost

Je poměr výstupního napětí mikrofonu a akustického tlaku (hlasitosti), který toto napětí vybudil. Obvykle se udává v mV/Pa (milivolty na pascal), i když se hodně používá relativní záporná hodnota dB vztažená k referenční úrovni 1V/Pa. Citlivost by měla být udávána k nějaké hodnotě výchozí hlasitosti, jinak jsou údaje zavádějící.


Zdroje: http://frontman.cz/zaciname-s-mikrofony, http://avmania.e15.cz/jake-technicke-parametry-sluchatek-jsou-dulezite, http://cs.wikipedia.org, http://www.tvfreak.cz/jaka-sluchatka-jsou-ta-prava/3852-2 , http://fyzika.jreichl.com/main.article/view/375-elektroakustika, http://plantro.net