Používáním webů společnosti DISKUS, spol.s r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam se používají soubory cookie. Více informací

Víte, jak správně pečovat o svá data? Poradíme vám s jejich bezpečným uchováním.

Po-Pá 8:00-17:00 +420 227 030 252

Víte, jak správně pečovat o svá data? Poradíme vám s jejich bezpečným uchováním.

Světový den zálohování 31. 3. 2019. Co byste dělali VY, kdybyste přišli o všechno?
 
Co je vlastně zálohování?
Zálohováním se označuje vytvoření „kopie“ dat (např. obrázků, videí, důležitých dokumentů), v lepším případě pak dvou kopií dat a uchovávání obou kopií pro případ, že by se něco stalo s originálem. Přenos snímků z dovolené nebo ze svatby z fotoaparátu na paměťovou kartu nebo pevný disk kvůli uvolnění kapacity fotoaparátu však zálohování není – princip zálohování je mít kopie dat uložené na jiných úložných zařízeních pro případ, že by se něco stalo s originálními soubory.
 
Proč je zálohování tak důležité?
Každý rok lidé vytvoří a vygenerují přes 1,8 zettabajtu dat*. To je velké množství dat, která musíme chránit! Bohužel téměř 30 % lidí svá data nezazálohovalo ani jednou. Zálohováním dat ochráníte svou životní práci, pokud se vám porouchá pevný disk. Nebo vzpomínky na dovolené, svatbu či rodinné chvilky – vše ztraceno v řádu sekund. Pokud jste malá firma, může být záloha dat tím, co vaši firmu zachrání.
 
Proč ke ztrátám dat dochází?
Ztráta cenných souborů je mnohem častějším jevem, než byste si mohli myslet. Uvádíme některé skutečnosti**, které objasňují, proč ke ztrátám dat vůbec dochází (neznamená to samozřejmě vždy selhání pevného disku!).
Zálohujete správně?
Produkujeme i konzumujeme více digitálního obsahu než kdy dřív. Jsou však naše fotografie, důležité dokumenty, videa, hudba, kupóny, zpravodaje, letenky či kontakty v bezpečí?
 
Udělejte si krátký kvíz, který vám pomůže zjistit, zda zálohujete správně.
SPUSTIT KVÍZ
Klíčem je vybrat správný typ uložiště pro daný úkol.
 
Disky USB a paměťové karty
Díky malým fyzickým rozměrům a snadnému použití jsou disky USB a paměťové karty nejlepšími zařízeními pro přenos dat z jednoho místa na jiné a také pro dočasné ukládání. Mají však omezenou kapacitu a s očekávanou životností dat jen 5–10 let je nelze doporučit pro zálohování či archivaci.
 
Pevné disky
Vysoká kapacita, nízké náklady na gigabyte a vysoké přenosové rychlosti předurčuje klasické pevné disky pro každodenní zálohování a uchovávání dat. Kvůli vysokému množství mechanických částí je očekávaná životnost dat rovněž omezena na 5–10 let. Lze tedy doporučit zálohování na druhé zařízení, avšak pro dlouhodobé uchovávání je lepší soubory uložit na optická média, která vydrží 25–1000 let.
 
Disky SSD
Disky SSD jsou superrychlé a odolnější vůči otřesům než klasické pevné disky, takže jsou skvělé pro krátkodobé zálohy a fyzický přenos dat na jiné místo. Nevýhodou je vyšší cena za gigabajte než u jiných úložných zařízení a zpravidla omezená kapacita.
 
Cloud
Velkou výhodou je, že data se ukládají do datového centra, takže k nim máte přístup odkudkoli na světě.
Ani tento přístup však není bez omezení – pro přístup k datům potřebujete připojení k internetu a rychlost stahování může být nízká. A máte jistotu, že vaše data tam vždy budou? A kdo další k nim může mít přístup?
 
Optická média
Veškeré soubory, které chcete archivovat a trvale uložit, je třeba zálohovat na optická média – CD, DVD nebo Blu-ray. Data nelze omylem smazat a vydrží alespoň 25 let, přičemž média MDISC i více než 1000 let!
Řešení přenosných uložišť od společnosti Verbatim
 
Značka Verbatim nabízí ucelenou sadu produktů pro ukládání dat, které vám mohou pomoci se zálohováním důležitých souborů a cenných vzpomínek.
 
Potřebujete-li větší úložnou kapacitu, jsou naše přenosné pevné disky nebo disky SSD dokonalé pro každodenní zálohování a ukládání dat. Pro dlouhodobou archivaci důležitých dokumentů, obrázků nebo videí není nic lepšího než obyčejné disky Blu-ray nebo DVD.
 
Díky nízkým nákladům, vysoké spolehlivosti a zaručené kompatibilitě se všemi staršími i budoucími jednotkami můžete mít jistotu, že je budete mít k dispozici i za desítky let. Ujistěte se, že jste připraveni na Světový den zálohování dne 31. března zálohovat své důležité soubory správně!
Máte zájem o více informací či objednávku? Obraťte se na svého obchodníka!